AZ OTTLIK-KONFERENCIA ELŐADÁSAI AZ ISKOLAKULTÚRA LEGÚJABB SZÁMÁBAN
Hatvan évvel ezelőtt, 1959 novemberében jelent meg először Ottlik Géza regénye, az Iskola a határon. Ebből az alkalomból A mindenség ernyőjére kivetítve címmel rendezett konferenciát 2019. november 29–30-án a Pázmány Péter Katolikus Egyetem BTK Magyar Irodalomtudományi Intézete, a Kortárs folyóirat és a Veres Pálné Gimnázium – a konferencia programja a Kortárs honlapján (itt és itt) érhető el. A konferencia előadásainak szerkesztett változata az Iskolakultúra 2019/12. számában jelent meg – a lapszám digitális kiadására az Iskolakultúra közösségi oldala (itt) 2020. február 17-én hívta fel a figyelmet. A folyóirat honlapján nemcsak a tartalomjegyzék tekinthető meg (itt) – a teljes lapszám (itt és itt) mellett a tanulmánnyá formált előadások egyenként is elérhetők.
Iskolakultúra, 2019/12.
60 éves az Iskola a határon
Tematikus blokk
- Osztroluczky Sarolta: A mindenség ernyőjére kivetítve –
60 éves az Iskola a határon- Hernádi Mária: A jelenlét tapasztalata az Iskolában
- Osztroluczky Sarolta: „…nyakszirtjét és hallgatását megjegyezte…” –
Arc, nyak és tarkó Ottlik Géza elbeszélő prózájában- Mosza Diána: Test és hatalom viszonya az Iskola a határonban
- Szávai János: Az Iskola a határon történetszemlélete
- Tátrai Szilárd: Gereben Énok tündöklése és bukása –
A történet társas világának konstruálása az Iskola a határonban- Horváth Csaba: „…inkább csutka volt, mint cigaretta, de takarékosan végigszívtuk” – Milyen életre nevel az Iskola a határon?
- Arató László: Sztoikus-e az Iskola végső üzenete? –
A Jakus–Hévizi-hipotézis újragondolása
Az Iskola a határon tanórai feldolgozásához olvasóink figyelmébe ajánljuk a Szövegértés-szövegalkotás kompetenciafejlesztő programcsomag Modern és késő modern magyar regények című tanegységének munkatankönyv-fejezetét, illetve a hozzá tartozó tanári útmutatót.