Finnországban az oktatás minden szakaszában kiemelkedően és folyamatosan jelen van a pozitív pszichológia. A tanárok szerepe a tudásszomj felébresztése mellett a pozitív megerősítés és a kompetenciák fejlesztése jelenségalapú tanórák során. Az általános iskolások háztartástan órákon kötni, varrni, barkácsolni, főzni és kertészkedni is tanulnak.
A tanítás délben véget ér, mely után a diákok sportolnak, hangszeren tanulnak, festenek, táncolnak és ami a legfontosabb: játszanak. Fontosnak tartják, hogy a diákok harmonikus, egyenlő és élményekben gazdag környezetben cseperedjenek fel és sajátítsák el a továbbtanuláshoz és az élethez szükséges kompetenciákat.
Elengedhetetlen, hogy a pedagógusok magukban is felismerjék az erősségeket és erőforrásokat, melyeket a lehető legjobban és leghatékonyabban tudnak alkalmazni a tanítás során. A felismerés folyamatát irányított kérdésekkel lehet előidézni, melyek az öröm elérése köré fókuszálnak.
Az adottságok és a tehetségek felismerése egy kulcsfontosságú folyamat, mely a nevelés részeként a tanítók és a szülők feladata, felelőssége. A korai pozitív megerősítés, az erősségek kiemelése és a tehetséggondozás felettébb fontos része az oktatásnak, mely egy életre meghatározó alapot adhat a fiataloknak.
Kapcsolódó:
PÉTER-SZARKA SZILVIA: POZITÍV PSZICHOLÓGIA AZ ISKOLÁBAN ÉS A TEHETSÉGGONDOZÁSBAN
„A pozitív pszichológia és a tehetséggondozás területe külön-külön számos eredménnyel és jelentős szakirodalmi háttérrel rendelkezik, ugyanakkor e két terület még kevéssé talált egymásra. A tanulmány célja elsősorban az, hogy áttekintést nyújtson a pozitív pszichológia olyan vonatkozásairól, melyek az oktatás, és ezen belül is a tehetséggondozás, területén új lehetőségeket és új irányt mutatnak a kutatás és a gyakorlat számára. A cikk első része röviden bemutatja a pozitív pszichológia alapelveit, melyek megalapozzák a tanításban való alkalmazás lehetőségét. Ezután a pozitív pszichológia és a tehetséggondozás kapcsolatának részletesebb ismertetése következik. Néhány általános összefüggés mellett az egyéni tapasztalatok, a személyes erősségek és az intézmények vonatkozásában ismertetünk olyan kutatási eredményeket, melyek meggyőzően támasztják alá a pozitív pszichológia és a tehetséggondozás kapcsolatának továbbgondolását, annak létjogosultságát és szükségességét.”