A törvényhozás ma újra napirendre tűzi a felsőoktatásban jogtalanul megszerzett akadémiai titulusok visszavonásának lehetőségével foglalkozó javaslatot. Ennek szükségességét már 2010-ben felvetették, azóta időről időre újra terítékre kerül.
Várhatóan nem az új felsőoktatási törvény része lehet, hanem új törvényben próbálják megfogalmazni, lényegében a sorjázó, plágiumgyanús zárómunkák körül kirobbant botrányok miatt.
„A törvényhozásnak lehetővé kellene tennie a csalással szerzett akadémiai és tudományos-pedagógiai titulus, valamint tudományos fokozat megszüntetését/elvételét” – jelentette ki a Rada učenej spoločnosti Slovenska már két évvel ezelőtt.
A koalíciós javaslat alapján a törvényhozás az „aki adta, annak kell visszavonnia” elv értelmében kívánna eljárni. Az államvizsga érvényteleníthető lenne az adott egyetem rektora által az esetben, ha a zárómunkát vagy annak egy részét bizonyíthatóan nem maga a vizsgázó dolgozta ki, illetve szándékosan jogosulatlanul más munkáját használt fel, vagy azt lemásolta.
A javaslat a csehországi felsőoktatási törvényből inspirálódott. A különbség annyi, hogy a döntő bizottságban egy akadémikus helyét egy jogásznak kéne elfoglalnia.