Oktatás

A diákok több mint fele szerint elnyomja őket az iskola

(Pixabay)

Már a felső tagozaton is sok gyerek úgy érzi, hogy elnyomja őket, rájuk telepszik az iskola ahelyett, hogy a kibontakozást segítené. A középiskolásokkal ugyanez a helyzet.

A diákok 58 százaléka szerint az iskolában nincs lehetőség az alkotókészség, a tehetség fejlesztésére, a közös munkára, 25 százalékuk szerint pedig a tanárok nem veszik komolyan őket. A felmérést a Comenius Intézet és a Živica etikai oktatási központ közösen készítette.
Az eredmények egybevágnak a korábbi kutatásokkal és a diákok nemzetközi tudásszintmérő tesztjeinek eredményeivel.

A diákság osztályozhatta is a saját iskoláját, többségük 2-est vagy 3-ast adna.

„Riasztó, hogy a tanulók 51,1 százaléka szerint az iskola nem tanítja őket határozottságra, magabiztosságra, problémamegoldásra”

– mondta Zuzana Labašová, a Comenius Intézet menedzsere.

A tinédzsereknek kevés az önbizalma, sokszor nincsenek is tisztában a saját képességeikkel, gyenge a problémamegoldó képességük.

A felmérés szerint csupán a diákok 6,8 százaléka ismer valami olyan érzést, amit a tudás örömének lehet nevezni, a többiek a jó előmenetelért tanulnak, vagy mert félnek, hogy rossz jegyet kapnak.