Sajtóműfajok, médiaműfajok
JTJ-Online órák – Jármy-Takács Judit
A sajtótermék
A sajtótermék olyan kommunikációs eszköz, amely információközlés közben eleget tesz három követelménynek:
- publicitás (nagyobb nyilvánosság);
- perioditás (szabályos időszakonkénti ismétlődés);
- aktualitás (időszerű információk továbbítása).
A sajtótermékek típusai
A sajtótermékeknek számos típusát különíthetjük el. A megjelenés rendszeressége szerint vannak napilapok, hetilapok, kéthetente, havonta vagy rendszertelenül megjelenő újságok.
Rendszerezhetjük a sajtótermékeket a megjelenés, terjesztés helye, köre szerint is: országos, helyi, regionális, vagy éppen intézményi újságokat különböztethetünk meg. Megjelenési módja alapján megkülönböztetjük az elektronikus és a nyomtatott sajtót. Nagyon fontos a különféle lapok tartalom szerinti csoportosítása: vannak politikai-közéleti, szórakoztató, tudományos, irodalmi, valamint vegyes lapok.
A sajtóműfajok két legfontosabb csoportját a tájékoztató (információs) és véleményközlő (publicisztikai) műfajok alkotják.
A tájékoztató műfajok
A tájékoztató műfajok a közvéleményt foglalkoztató információkat közvetítenek. Leggyakrabban ezek közül a hírrel találkozunk. Ez az újságírás egyik legnépszerűbb, legelterjedtebb műfaja. Jellemzően rövid, tömören és érthetően megfogalmazott aktuális információkat közöl a befogadókkal.
- A közlemények általában tényközlő beszámolót adnak valamilyen megtörtént vagy várható eseményről.
- A tudósítás a tudósító személyes jelenlétére és értelmezésére épülő, leíró jellegű beszámoló.
A véleményközlő műfajok
A véleményközlő műfajokban a közvélemény érdeklődésére számot tartó információk mellett nagy teret kap az újságíró véleménye, a tények értelmezése. A véleményközlő műfajokban a tényközlőeknél hangsúlyosabban jelenik meg az olvasó befolyásolásának szándéka.
- A kommentárok a hírekhez fűzött különféle értelmezések. Ezek főként az olvasók értelmére hatnak, az információk megértését segítik.
- A glossza rövid terjedelmű, gyakran vitázó, bíráló szándékú, ironikus, esetleg gúnyos hangvételű megjegyzés egy aktuális esemény kapcsán.
- Az olvasói levél műfaja egy lap olvasóinak enged teret, hogy a megjelent írásokkal vagy aktuális eseményekkel, történésekkel kapcsolatos véleményüket, kérdéseiket kifejthessék. Általában rövidített, átdolgozott formában kerülnek be a lapba.
- A kritika valamilyen műre, műalkotásra vonatkozó, esztétikai és szakmai érveken nyugvó bírálat. Célja a nézőpontok felvázolása, értelmezési lehetőségek megadása.
- Az ismertetés tárgyilagos módon mutatja be tárgyát (pl. egy szerzőt, irodalmi művet, zenei albumot), hogy felkeltse az olvasó érdeklődését.
- Az ajánlás személyes kötődéssel mutatja be tárgyának legfontosabb jellemzőit, hogy felkeltse az olvasó érdeklődését.
Átmeneti műfajok
Egyes sajtóműfajokban a tájékoztatás és a véleményközlés egyformán jelentős szerepet játszik. A riport, az interjú és a cikk átmeneti sajtóműfajok, amelyekben a közérdekű események, hírek mellett az azokban részt vevő, érintett alanyok véleménye is hangsúlyosan jelenik meg. A cikk olyan, az újságban, folyóiratban megjelenő rövidebb írásmű, amelyben tényközlő és szubjektív véleményt tartalmazó részek kapcsolódnak össze. A riport és az interjú párbeszédes formájú. A riport – a tudósításhoz hasonlóan – az események helyszínén készül.