Kitekintő Könyvajánló

Segítség iskolába készülő ovisoknak

ovisoknak
Alsó tagozaton magyart tanítóknak szeretnénk bemutatni egy igazán élvezetes reformpedagógiai lehetőséget, mely az az iskolába készülő ovisoknak az olvasástanítástól kezdve a fejlesztő játékokon át a kikapcsolódásig változatos lehetőségeket kínál.

BETŰK? KÉPBEN VAGYOK!  egy olyan hiánypótló képes ábécé, ahol a betűk és a hívóképek alakja megegyezik (alakazonos). Az iskolákban már bizonyított és kutatási projekt része is. 2022. május 27-én pedig az ELTE 5. Művészetpedagógiai Konferenciáján is bemutatkozik.

Miért óriási segítség?

A mai gyerekek neurológiai hálózata a TV és mobil használat miatt jellemzően jobb agyféltekés információfeldolgozásra rendezkedett be. A vizuális információk befogadására sokkal fogékonyabbak (Gyarmathy, 2021). Emiatt a képi alakazonosság óriási, kézzelfogható előny számukra. Az alakazonosság térben és időben is lerövidíti a betű-hang megfeleltetési asszociációs láncot, ami annak köszönhető, hogy a kép alakjában már kódolva van a betű is.

Ennek van még egy pozitív hozadéka: kevesebb a bizonytalanság és a tévesztés, mert a gyerekek önellenőrzést képesek lefolytatni azáltal, hogy gondoltban egyeztetik a betű és a kép alakját.

És talán a legfontosabb, amiről a pedagógusok beszámolnak: a mai, friss képek felkeltik és fenntartják a nehezen bevonható gyerekek figyelmét is!

Miért a nagybetűk?

Az óvodából érkező gyerekek általában a nyomtatott nagybetűket ismerik, hiszen ezeket a legkönnyebb megjegyezni és reprodukálni (Binder, 2011). Ha pedig így van, akkor a meglévő tudásra érdemes alapozni (Nahalka, 2002). Továbbá a nyomtatott nagybetűk között kevesebb a hasonló betűforma.

Mit fejleszt?

A fent már említett kultúraváltásnak köszönhetően a mai gyerekek nyelvi fejlettsége elmarad azoktól a múlt századi gyerekekétől, akikre a mai iskolai rendszert szabták (Gyarmathy, 2012). Az iskolába kerülő gyerekek 20-30%-a készségbeli elmaradásokkal érkezik, ami a hátrányos régiókban még ennél is több lehet.

A hangtudatosság fejlesztése a modern olvasáspedagógia egyik küldetése, hiszen azon kívül, hogy megkönnyíti az olvasástanulást, számos hosszútávú előnnyel bír: javul a helyesírás, a szövegértés, ennek következtében pedig a tanulási teljesítmény és az általános életkilátások is (Adamikné, Demeterné, Gósy, Jordanidisz, Szinger, Steklács). Találtak összefüggést a hangtudatosság fejletlensége és a diszlexia között is (Jordanidisz, 2015).

Ez az ábécé is alkalmas olvasástanításra, de nem a hagyományos összeolvastatásos módon, hanem a hangtudatosság felől közelítve. A hangtudatosság birtokában ugyanis a gyerekek maguktól ébrednek rá, hogy amit hangokra tudnak bontani, azt le is tudják írni, és fordítva. Ez küszködés helyett magabiztosságot és sikerélményt adhat nekik, ami potenciálisan megalapozhatja az olvasáshoz való pozitív hozzáállásukat.

Visszajelzések

Az eddigi pedagógusi tapasztalatok alapján gyorsabb a betű-hang megfeleltetés, kevesebb a tévesztés és felkelti, valamint fenn is tartja a gyermekek érdeklődését. Nem keverik össze a tankönyvi olvasástanítási módszer képeivel, viszont óriási segítség nekik. Nem csak a tipikus fejlődésű gyerekeknek jelent könnyebbséget, de támaszt nyújtott már a nehezen olvasó, a beszédhibás, fogyatékal élő, hallássérült és autizmusban érintett gyerekeknek is.

Pedagógus támogatás

A lelkes és innovatív pedagógusok segítségével elkészült és ingyen letölthető, nyomtatható a pedagógus kézikönyv. A gyors elméleti áttekintés után idő-cél-eszköz függvényében konkrét felhasználási ötletek találhatók benne. Ingyen letölthető és nyomtatható a következő linkről: Betűk? Képben vagyok! – pedagógus kézikönyv – Betűk képben vagyok – képes abc (betuk.hu)

Számos oktatási segédeszköz áll rendelkezésre: könyv, jutalommatrica, betűkártya, A4-es hívóképek, óriás oktatótabló

Micskei Detti, Lévai Dóra