A Bartók Béla Alapítvány (Temesvár) a MTA Kolozsvári Akadémiai Bizottsága (KAB) – Bánsági Munkabizottság, az Erdélyi Múzeum-Egyesület (EME), a Szimmetria Alapítvány (SF) és az Óbudai Egyetem (ÓE) háromnapos eseménnyel emlékezik november 3. és 5. között minden idők egyik legeredetibb gondolkodású matematikusára. A Bolyai 200 – Művészeti és tudományos fesztivál része a Temesvár 2023 – Európa Kulturális Fővárosa programnak is.
„ … olyan felséges dolgokat hoztam ki, hogy magam elámultam, s örökös kár volna elveszni; ha meglátja Édes Apám, megismeri; most többet nem szóllhatok, csak annyit: hogy semmiből egy újj más világot teremtettem;
200 éve, 1823. november 3-án, mindössze huszonegy évesen írta Bolyai János e sorokat apjának, Bolyai Farkasnak Temesvárról, amelyben új geometriai eredményeiről számolt be.
Nyugodtan tekinthetjük ezt a napot a nemeuklidészi geometria születésnapjának!
Az esemény célja az interdiszciplináris gondolkodás szükségességének kihangsúlyozása, kiemelve a kulturális nevelést, a tehetséggondozás fontosságát, amelyben mind a családnak, mind az oktatási intézményeknek jelentős szerepet kell játszaniuk. Tehát e fesztivál nem egy matematikai-fizikai konferencia, hiszen számos olyan rendezvény volt és lesz, hanem amely bemutatja a Bolyaiak széleskörű munkásságát a kertészettől a borászatig, az erdészettől a kemenceépítésig, az irodalomtól a zeneelméletig, a nyelvészettől az „üdvtanig”. Egyúttal remek alkalom több kiváló Bolyai kutatóról való megemlékezésre is, valamint annak az útnak a kijelölésére, ami a megkezdett kutatómunka folytatásáról szól.
Érdekesség, hogy a középiskolás diákoknak külön tevékenységet (Z generációs médiaműhelyt és versenyt) hirdettek, amelyre háromtagú csapatokat várnak mentortanáraikkal együtt. A jelentkező iskolák közül hat csapat kapott meghívást a programra. Számukra egy tehetséggondozó műhelyt tartanak november 3-án, majd ezt követően a csapatok részt vesznek a Bolyai200 – Művészeti és tudományos fesztivál programjain és ezzel párhuzamosan kidolgoznak egy olyan kreatív alkotást, amely Bolyai életét, munkásságát vagy üzenetét népszerűsíti. Az elkészült munkákat a program utolsó napján, november 5-én, díjazzák, majd a végleges változatot a projekt honlapján közzéteszik.
Helyszín, programok: https://bolyai200.temesvaros.ro/