110 éve született Hedy Lamarr: magyar származású amerikai színésznő és Lady Bluetooth…
A filmdíva Hedy Lamarr a „világ legszebb nőjeként” vált híressé Hollywoodban. Az osztrák színésznő és feltaláló Bécsben született és innen indult karrierje is a filmvásznon. Érdekesség, hogy ő volt az ugrókódos adó-vevő rendszer kitalálója.
A budapesti gyökerekkel rendelkező hölgy születésnapja nem merült feledésbe: hivatalosan ez lett az Európai Feltalálók Napja. Rászolgált.
Eredeti nevén Hedwig Eva Maria Kiesler. Rendkívül szép nő volt, akit sokan utánoztak. Bécsben született, 1913. november 9-én. Édesapja osztrák, édesanyja magyar zongoraművésznő volt. Nem járt iskolába, négyéves korától kezdve házi tanítók nevelték. Tízéves korára már négy nyelven beszélt, kiválóan zongorázott és táncolt. 1933. augusztus 10-én szülei kívánságára feleségül ment Fritz Mandl osztrák fegyvergyároshoz. A háború elől Amerikába menekült, ahol sikeres színésznő lett. Újra divatba hozta a kalapviseletet, bár Hedy nemcsak a szó szoros értelmében vett kalapot hordott a fején, hanem mindenféle más fejfedőt, turbánt, sálat, kendőt.
Számos kalandja és kapcsolata mellett hatszor ment férjhez. Férjei: Fritz Mandl, Gene Markey, Sir John Loder, Teddy Stauffer, W. Howard Lee és Lewis J. Boles.
Szomszédjával, a zongorista George Antheilel mechanikus (lyukszalagos) zongorára írt művekkel foglalkoztak. Hedy első férjével töltött ideje alatt alaposan megismerte a fegyvereket, e két ismeretet ötvözve alkották meg torpedóvezérlő találmányukat, a gyors rádiófrekvencia váltások koordinálását az adónál és vevőnél. Mivel a zongorán 88 billentyű van, a torpedóvezérlő találmány megvalósításában is 88 frekvenciát használtak, bár matematikailag több eset is lehetséges lett volna. A szabadalmat 1942. augusztus 11-én kapták meg. Az Amerikai Szabadalmi Hivatal (United States Patent Office) a 2.292.387-es számon jegyezte be a „Titkos Kommunikációs Rendszer”-t, amely lényege, hogy a ma frekvenciaugratásos adásmódnak nevezett módszer segítségével a torpedókat irányító rádiócsatornát megvédjék a felderítés és a zavarás ellen. Az egyidejű frekvenciaváltást (frequency-hopping) napjainkban a mobiltelefon-rendszereknél, illetve bluetooth-kapcsolatoknál alkalmazzák. A haditengerészet csak 1985-ben tette hozzáférhetővé a civil alkalmazások számára.
Díjat is alapított: Hedy Lamarr-díjat, melyet csak nőknek adnak a hiradástechnika területén végzett különleges teljesítményért.
Hedy Lamarr a bécsi központi temetőben díszsírhelyet kapott.