Az első kérdés szerintem az, hogy szükség van-e még az érettségi vizsgára. Ma Szlovákiában az érettségi vizsgának olyan értelemben nincs értéke, hogy az egyetemek nem kötik az érettségi átlagához a felvételit. Nem egyszer előfordul, hogy ha a diák megbukik az érettségi vizsgán, a szeptemberi pótvizsgán azt kérdezi, mikor lesz bizonyítványa, mert már felvették egyetemre, csak be kell mutatnia a bizonyítványt. De nem kérik a munkahelyen sem.
Vetter János, a komáromi Gépipari és Elektrotechnikai Szakközépiskola igazgatója szerint jelentős terhet ró a középiskolákra a felvételi rendszer, melyet az iskolák igyekeznek kijátszani.
Az komáromi Ipari igazgatója úgy véli, az úgynevezett normatív rendszer bevezetése óta jelentősen megváltozott az iskolák helyzete. Míg korábban a diákok örültek, ha felvételt nyertek egy-egy iskolába, addig mára a fejpénz miatt az iskolák kiszolgáltatott helyzetbe kerültek és örülnek, ha a diák náluk akar tanulni.
A középiskolákat sújtó diákhiány elferdíti a normatív finanszírozásra épülő oktatási rendszert, a konkurenciaharc miatt az iskolák elszigetelődnek és még szakmai kérdésekben sem működnek együtt, miközben a pedagógusok munkája válhatna egyszerűbbé.
Vetter Jánossal arról beszélgettek, hogy:
- van-e még értelme az érettségi vizsgáknak, ha a pótvizsgán érettségiző diák is felvételt nyer az egyetemre;
- a konkurenciaharc ellenére hogyan segíthetnék egymást a szaktárgyak oktatói, például közös szaktankönyvek létrehozásával;
- hogyan ösztönözhetné az állam a többéves tapasztalattal bíró mérnököket arra, hogy legyenek óraadó tanárok a szakoktatásban;
- szükség van-e reformokra a középiskolai oktatásban.
Komárom és környéke a Napunk fókuszában.