Legalább 2-3 ezer pedagógussal van kevesebb az országban a szükségesnél. Iskolapszichológus és speciális pedagógus pedig kis túlzással csak mutatóba van.
Az önkormányzatokat tömörítő Szlovákiai Városok és Falvak Társulása (ZMOS) szerint 2-3 ezer pedagógussal van kevesebb a kelleténél, és a helyzet évről évre csak romlik. Az iskolafenntartó önkormányzatok emellett a leggyakrabban arról számolnak be, hogy nem tudnak iskolapszichológust és speciális pedagógust találni.
Az országban jelenleg 6900 pedagógiai asszisztens van, de mivel egyre több a speciális nevelési igényű gyerek, jóval többre lenne szükség.
Egyre nagyobb gondot jelent nem pedagógiai alkalmazottat is felvenni, legyen szó szakácsnőről, portásról vagy takarítónőről – természetesen az alacsony fizetések miatt. Az általános munkaerőhiány egyes régiókban már az iskolák működtetését veszélyezteti – állítja a társulás.
A legnagyobb pedagógushiány a ZMOS szerint a fővárosban van, mivel tanítói bérből, kezdőfizetésből nehezen lehet megélni a magas létfenntartási költségek miatt.
Kassa megyében szintén nagyon rossz a helyzet, részben a demográfiai változások következtében, részben azért, mert a tanítók is elköltöznek az ország nyugati részeibe, vagy akár külföldre mennek dolgozni. Szintén ilyen elszomorító a helyzet Besztercebánya megye számos kistelepülésén.
A megoldást mindenki ismeri, természetesen a ZMOS is: felszólított a bérek emelésére, az oktatási körülmények javítására, a fiatalok motiválására, hogy ezt a pályát válasszák. Részleges megoldás a nem pedagógiai alkalmazottak átképzése, és ennek megfelelő állami támogatása.
Különösen nehéz a legelmaradottabb települések iskoláiba pedagógust felvenni, a társulás figyelmeztet, hogy ezen az oktatási tárca által tervezett anyagi motiváció sem fog változtatni, ugyanis nem elég magas összegről van szó.