„Mit kellene a gyerekeknek megtanulniuk?”
A technológiai fejlődés oktatásra gyakorolt hatásának érzékeltetésére az alábbiakban néhány idézet olvasható az elmúlt századok egyes jelentős újítására való reakciókból.
- „A diákok már nem tudják elkészíteni barkjukat (nyírfafakéreg lapjukat) a problémáik megoldásához. Palatáblát használnak, ami kényes és nagyon drága. Mit csinálnak majd, ha elejtik és eltörik a palatáblájukat? Nem fognak tudni írni!” (1703, Tanárok Konferenciája)
- „A diákok már túlságosan függővé váltak a papírtól. Nem tudják, hogyan kell írni palatáblán anélkül, hogy össze ne kennék magukat. Nem tudják a palatáblát rendesen letisztítani, letörölni. Mit fognak tenni, ha kifogynak a papírjukból?” (1815, Iskolaigazgatók Szövetsége)
- „A diákok ma már túlzottan a tintára hagyatkoznak. Nem tudják, hogy hogyan kell kést használni íróeszközük élesítésére. Tinta és hozzávaló toll sohasem fogja helyettesíteni a ceruzát!” (1907, Országos Tanárszövetség)
- „A diákok boltban vásárolt, hozatott tintát használnak. Nem tudják saját tintájukat elkészíteni. Ha kifogynak a bolti tintából, nem fognak tudni írni sem szavakat, sem számokat, amíg messzi földről ismét tintát nem kapnak. Szomorú kommentár ez a modern oktatáshoz.” (1929, vidéki amerikai tanár)
- „A diákok ma drága töltőtollat használnak. Már régen nem tudják tollukat élezni, nem is tudnak írótollal írni. Mi szülők nem engedhetjük meg gyermekeinknek ezt a luxusban való gázolást a tanulás kárára – hiszen nem fognak tudni a valós üzleti világ kevésbé extravagáns körülményei között dolgozni.” (1941, PTA Gazette)
- „A golyóstollak tönkreteszik országunk oktatását. A diákok használják ezeket az eszközöket és aztán elhajítják azokat. A takarékosság és mértékletesség erényei már elavultnak minősülnek. Az üzletek és bankok soha nem engedhetnek meg maguknak ilyen drága luxust.” (1950, városi tanár)
- „A diákok ma túlságosan támaszkodnak a kézi számológépeik használatára.” (1980, matematika tanár)
Egyes, digitális technológiával foglalkozó szakértők szerint a technológiaellenesség nem újkeletű, egy régi trend része.
Az emberek az 1990-es évek óta tesznek hasonló megjegyzéseket a például a számítógépekkel kapcsolatban.
Minden alkalommal, amikor egy új technológia megjelenik, az emberek egy része pánikba esik, mert nem képes a megfelelő ütemben alkalmazkodni. Majdnem 2500 évvel ezelőtt még Szókratész is azt mondta, hogy a dolgok lejegyzése feledékennyé tesz minket.
Elég ironikus, hogy a politikusok azt mondják: kritikus gondolkodást és elemzést szeretnének tanítani a gyerekeknek, aztán elveszik tőlük a választás lehetőségét a saját digitális oktatásukkal kapcsolatban.