Januárban küldött biztonságfelmérő kérdőívet minden iskolának a belügyminisztérium, hogy kinyomozza, milyen intézkedésekre van szükség. Azóta se összegezték a válaszokat.
A kérdőíveket a Szlovákiát is sokkoló, tavaly decemberi prágai egyetemi mészárlás után küldték szét, illetve több durva szlovákiai iskolai zaklatási esetre is reagálni akart a belügyminisztérium.
Korábban írtuk a témában: BIZTONSÁGOS? – KÉRDEZI AZ ISKOLÁKTÓL A BELÜGY
120 kérdés
Ám nem csoda, hogy azóta se lépett semmit, mert az iskolák több mint 120 kérdést kaptak – ezek fele egyébként olyan volt, mintha egy biztosítási ügynök küldte volna. Például milyen kerítése van az iskolának, milyen ablakai, milyen zárak az ajtókon…
Szóval inkább a betörésekhez volt közük, mint a bombariadókhoz, iskolai zaklatáshoz, frusztrált diákokhoz, lehetséges támadáshoz, konliktuskezeléshez.
A sorozatos bombariadók most mégis eszébe juttatták a kérdőívet a belügyminisztériumnak. A belügyi államtitkár be is jelentette, hogy szeptember végére összegzik is a válaszokat – és válaszolnak az iskoláknak, mi a tanulság.
Azt is elmondta, 2050 kapcsolattartó rendőrt jelöltek ki az alap- és középiskolák számára. A fő terv pedig az, hogy bővítik az útmutatót, mi a teendő a három alapelven túl (szaladj, rejtőzz el, küzdj), ha – merénylő van az iskolában.
„Úgy deklarálhatjuk a tényeket, hogy felkészültünk arra, hogy a lehető legnagyobb mértékben tudjunk gondoskodni az iskolák biztonságáról, és eliminálni tudjunk minden törvénysértő tevékenységet és megnyilvánulást. Mindezt azért, hogy azok, akiket az iskolákban oktatnak és fejlesztik a készségeiket, biztonságban érezzék magukat” – magyarázta el Lucia Kurilovská belügyi államtitkár.