Kitekintő

Őrületbe kerget egy ragadós dallam?

The Earworm Eraser ragadós dallamŐrületbe kerget egy ragadós dallam? Itt a dallamtapadás-gátló!

A Durhami Egyetem zenepszichológusa megalkotta a jelenség ellenszerét.

Mindenkivel előfordult már életében számtalan alkalommal, hogy egy dallamrészlet, egy refrén bevette magát a fejébe, akár annak ellenére is, hogy az nem tetszett neki. Ilyenkor, ha nincs szerencsénk, akár egész nap azt dúdolgatjuk minden jobb meggyőződésünk ellenére. Ebben nincs semmi ciki, hiszen egy mindenkire jellemző neurológiai jelenségről van szó.

A dallamtapadásnak legtöbbször semmi köze ahhoz, hogy tetszik-e nekünk az adott taktus. Éppúgy előfordulhat olyan részlettel, amit szeretünk, és ennek ellenére, akár néhány óra alatt az őrületbe kergethet minket. Persze egy fokkal rosszabb a helyzet, ha olyan dallam „tapad meg”, amit nem szeretünk.

A Durhami Egyetem a közelmúltban egy érdekes projektbe fogott bele a jelenséggel kapcsolatban, melynek természetéről, kialakulási mechanizmusáról és okairól még nagyon hézagosak az ismereteink.

 

Egy korábbi kutatás szerint hetente legalább egyszer 90 százalékunkat kerget az őrületbe egy dallam, ám negyedünkre akár naponta többször is lecsaphat ez a fura átok. Bár a pontos működést nem ismerik a kutatók, de a meglévő ismeretek alapján hallásképek egy formájának gondolják a dallamtapadást. Vagyis egyfajta kapcsolódó képzet indítja be a dallam felidézését.

Idegesítő tulajdonságuk, hogy egy ismétlődő hurok formájában képződnek meg a fejünkben, nagyjából, úgy mint egy elkapcsolhatatlan TikTok videó. Nagyobb valószínűséggel „tapadnak meg”, ha ismétlődően hallgatjuk a forrást, tehát a már említett TikTok sok „fülféregért” lehet felelős.

A durhami egyetemi kutatás, melyet az intézmény zenepszichológusa Dr. Kelly Jakubowski egy hangmérnökkel közösen vezet, azt a célt tűzte ki, hogy létrehoz egy olyan tudományosan kidolgozott hangsávot, mely képes megszűntetni a fejünkben létrejövő végtelen zenei hurkot. Mivel a jelenség kulcsa az ismétlődésben van, így a megoldást is abban próbálták megkeresni.

Az általuk létrehozott hangsáv, vagyis a dallamtapadás-gátló egy sor olyan hangmintát és ritmikai elemet tartalmaz, mely képes megzavarni azokat az idegi mintázatokat, melyek a hurkot létrehozták és fenntartják. Többen arról számoltak be a kipróbálók közül, hogy az erőfeszítések nem voltak hiábavalóak, a módszer működik.