Hanyas vagy? ’87-es? Mi félszavakból megértjük egymást. Ugyanazt a nótát fújjuk, nem igaz? Emlékszel?
Szilágyi György történelmi monológja ugyan több mint 10 évvel a PS/2 port megjelenése előtt született, de egy kis módosítással illik a most is felkapott internetes mém mellé… Az idősebb generáció csak jót mosolyog ezen a viccesnek szánt mémen, mert ők még láttak eredeti DIN csatlakozós PC XT/AT billentyűzetet is. Ez 1981-ben jelent meg, amikor az IBM a piacra dobta az első személyi számítógépet.
A számítógépen levő csatlakozók az adatátvitelt teszik lehetővé először a PC-n belül, majd a perifériák és a számítógép között. Két különböző port létezik, az egyik a soros, a másik a párhuzamos. Soros port esetén egy adatvonalon történik az adatátvitel / adatáramlás. Az adatok itt bájtonként, a bájtok bitenként egymás után haladnak. Párhuzamos portról beszélünk, ha több adatvonal található a porton. Pl. nyolc adatvonalnak köszönhetően az adatok bájtonként haladnak át.
RS-232 (Recommended Standard 232):
Az RS-232 a távközlésben alkalmazott adatátviteli szabvány (Recommended Standard 232) laikusok számára leginkább mint a személyi számítógépek soros portja ismert. Számítógépek esetében, általában az egér soros csatlakoztatására használták, de más külső egységekkel (UPS, külső tárolók, ipari berendezések, tudományos műszerek, nagyon eltérő működési elvű berendezések) is biztosítani lehet vele a kommunikációt.
PS/2 (Personal System 2):
Ez az alaplapon található, kör alakú csatlakozó váltotta az egyre elavultabbá váló RS-232 (soros) csatlakozót. E csatlakozó segítségével már – az egéren (zöld) kívül – billentyűzetet (lila) is lehetett kötni a számítógéphez. Ez azért jöhetett létre, mert a billentyűzet, illetve az egér interfészek hasonlóak, és akár alkalmazhatják ugyanazt a protokollt.
USB (Universal Serial Bus):
Az USB egy a manapság legelterjedtebb csatlakozók közül. Talán azért, mert az USB-k Plug and Play (PnP) csatlakozók, az összes modern operációs rendszernél. Ez azt jelenti, hogy amint csatlakoztatjuk rögtön működnek (néha kell 2-3 másodperc). Elsősorban a gyors adatátviteli sebességet igénylő perifériáknál használták, ám ma már számos kisebb igényű perifériákat is ezzel gyártanak (például: USB-s egér). Az univerzális soros busz az adatokat sorosan, tehát egymás után küldi át. (Például az USB 3.1 adatátvitele 10 Gbit/s)
LPT (Linear Print Terminal):
Ahogyan a neve is sugallja, ezt a portot eredetileg nyomtató-PC kapcsolatra tervezték. Ez a csatlakozó párhuzamos adatátvitelre képes.
SATA (Serial Advanced Technology Attachment) / PATA (Parallel ATA):
Ezek számítógépes kapcsolatok, melyet a számítógépek és tároló eszközei között zajló adattovábbításra terveztek. Az PATA (párhuzamos) és SATA (soros) eszközök egymással inkompatibilisek, nem tudnak kommunikálni egymással. A SATA előnyei a PATA-hoz képest, hogy nagyobb átviteli sebességet biztosít, illetve kompaktabb, mint elődje. Továbbá létezik az eSATA, mely külső tárolók csatlakoztatására szolgál.
SCSI (Small Computer System Interface):
Olyan portegyüttes, melyet a számítógép és a perifériák közötti adatátvitelre terveztek. A különböző SCSI szabványok más-más protokollt, parancsot, illetve az elektromos és optikai csatolófelületek milyenségét definiálják. Az SCSI eszközök nagyobb átviteli sebességet biztosítottak az ATA és a SATA eszközöknél, viszont sokkal drágábbak voltak. Egy SCSI kábelre több SCSI eszköz is felfűzhető; ezt nevezik SCSI láncnak (ang. chain). A SCSI-nek több verziója létezik. Ezek közül egyesek a kábelre maximum 8, mások 16 eszköz felfűzését teszik lehetővé. A SCSI kábelhez kötött meghajtókat egyetlen vezérlő, a SCSI host adapter kezeli, így egy kábelre ténylegesen legfeljebb 7 illetve 15 egyéb eszköz csatlakoztatható. A SCSI lánc lehet külső vagy belső, aszerint, hogy a felfűzött eszközök a gépházon kívül vagy belül helyezkednek el. A lánc maximális hossza a SCSI verziójától függ; eszerint egy lánc hossza nem haladhatja meg 1,5–12 métert. A SCSI láncot a lánc végén elhelyezkedő eszköznél le kell zárni, különben a jel a kábelvégről visszapattan, és interferenciát okoz.
Firewire ( IEEE 1394)
A szabványt az Apple alkotta meg 1995-ben. A FireWire soros kommunikációs szabvány, a párhuzamos SCSI leváltására hozták létre. Legfeljebb 63 eszköz kapcsolható össze vele kör nélküli topológiába (azaz sorba lehet kötni, visszacsatolni viszont nem). Támogatja a Plug and Play-t és a hot swapping-et. Ad hoc hálózatok építésére is használható.
Monitor csatlakozók
VGA (Video Graphics Array):
A VGA-s képernyőrendszer eredetileg 16 színt tudott megjeleníteni 640×480 képpontos felbontásban. Ez egy analóg csatlakozó.
DVI (Digital Visual Interface):
A DVI csatolófelület már digitális jeleket továbbít, nem úgy, mint a régebbi VGA. Egyre elterjedtebb lett a videókártyagyártóknál, ezért sokáig majdnem az összes kártya tartalmazta a DVI kimeneti portot.
HDMI (High Definition Multimedia Interface):
A HDMI egy kábelen keresztül nyújt támogatást a standard, továbbfejlesztett vagy nagy felbontású videóhoz. Ezek mellett továbbá támogatja a multi-csatornás digitális audió készülékeket. A HDMI tehát képes tömörítetlen audio-video adatátvitelre.
DisplayPort:
A DisplayPort egy (kisebb) interfész mely támogatja mind a belső, mind a külső csatlakozást a monitorok és PC-k között. Kinézetre nagy hasonlóságot mutat a ma használatos HDMI, illetve USB kábelekkel. Használata egyszerűbb, és akár több eszközön is megjelenhetnek.
Hangátvitel csatlakozói
RCA (Radio Corporation of America):
Gyengeáramú csatlakozó, melyet videó, és hangjelátvitelre használnak. Az RCA csatlakozó 3 kábelből tevődik össze: sárga a (kompozit) videóért, a fehér és piros a sztereó hangért felel.
JACK Csatlakozó:
Hangátvitelre alkalmazott analóg átviteli kábel. Gyakran használnak színmegkülönböztetést: zöld a fejhallgató vagy hangszóró csatlakozója, míg a rózsaszín a mikrofoné.
Hálózati csatlakozók
UTP-kábel (Unshielded Twisted Pair):
Ahogy a neve is mondja, ez egy árnyékolatlan, csavart érpáras kábel. Ezt a csatlakozót hálózati kábelként használjuk, leggyakrabban Ethernet hálózatokon. Hírnevét az olcsóságának, illetve könnyen telepíthetőségének köszönheti.