Nagyon fontos, hogy a mai világban a tudományokat érthetően, figyelemfelkeltően, sőt akár szórakoztatóan kommunikálják a kutatók.
Egyrészt azért, hogy a tudományos eredmények, hiteles információk eljuthassanak széles közönséghez. Másrészt azért, hogy a fiatalok érdeklődésének felkeltésével a jövőben is biztosítsuk az utánpótlást a tanári és kutatói pályákon.
Az elmúlt években több tudománykommunikációs esemény szervezésében és lebonyolításában segítettem itt az ELTE-n, mint például a „Kutatók éjszakája az ELTE fizikusaival”, „A fizika mindenkié” vagy az „Atomoktól a csillagokig”. Emellett nemzetközi projektekben is megtalálható vagyok, mint például az „Astronomy on Tap” vagy a „Famelab” tudománykommunikációs verseny.
Kis-Tóth Ágnes 2020 októberétől mestertanári pozícióban van a Fizikai Intézet munkatársaként. A kutatás mellett a célja a fizikaoktatás módszertanának fejlesztése, részvétel a fizikatanár képzésben, valamint tudománykommunikációs feladatai is vannak. Az alábbi előadását a mágneseknek szentelte.
Mágnesnek nevezzük azokat a testeket, melyek környezetükben mágneses mezőt hoznak létre. Azokat a helyeket, ahol erős vonzóhatás tapasztalható, a mágnes pólusainak nevezzük. A tapasztalatok szerint minden mágnesnek legalább két pólusa van. A felfüggesztett kétpólusú mágnes észak–déli irányba fordul. A földrajzi észak felé mutató pólusát északi pólusnak, a dél felé mutatót déli pólusnak nevezzük. A különböző pólusok vonzzák, az azonos pólusok taszítják egymást.
A mágneses mező poláris, mindig két ellentétes pólus létezik, önmagában csak az egyik nem. Az ellentétes pólusok vonzzák, az azonosak taszítják egymást. A vastárgyak a közelükben lévő mágneses mező hatására maguk is mágnesként viselkednek, a mező hatására ugyanis a bennük lévő részecskék „irányba” rendeződnek, és a hatásuk összeadódik. A külső mágneses mező megszűnésekor a részecskék ismét rendezetlenné válnak, és az egyes részecskék mágneses hatásai kioltják egymást. Az acél azonban megtartja a mágnesességét, a mező megszűnésekor a részecskék rendezettek maradnak.
Fontos különbség a mágnesesség és az elektromosság között, hogy az elektromos töltéseket szét lehet választani, a mágneses mező pólusait azonban nem.
További információ: https://atomcsill.elte.hu/NEW/events/…