330 éve Párizsban megszületett Voltaire francia író és filozófus, a francia felvilágosodás korának kiemelkedő alakja.
A francia filozófusok vezéralakjaként az ész nevében szállt harcba a feudalizmus és a középkori világnézet maradványaival, támadásait az egyház és az igazságszolgáltatás önkénye ellen összpontosította. Kritikája miatt börtönbe vetették, és többször is hosszú száműzetésbe kényszerült. Az új szellemi mozgalom a kelet-európai monarchiák (Ausztria, Poroszország, Oroszország) új ideológiájában, a felvilágosult abszolutizmusban is érvényesült, valamint Franciaországban a forradalom ideológiai előkészítése volt. Voltaire elemzéseiben elsőként összefüggéseiben vizsgálta a történelmet: gazdasági, társadalmi, politikai, tudományos és kulturális fejlődés szerint.
Napjainkban legismertebb műve a Candide vagy az optimizmus című regénye (1759), amely Leibniz filozófiáját gúnyolja. A Candide cenzúra tárgya lett, ezért Voltaire nem hirdette nyíltan, hogy ez az ő műve.
Ugyancsak közismert híres aforizmáiról, mint például „Si Dieu n’existait pas, il faudrait l’inventer” („Ha Isten nem létezne, ki kellene találni”), ami egy 1768-as episztolában található, a sokat vitatott A három csaló című, ismeretlen szerzőként készített munkájában.
Rousseau mint költő egyszer elküldte „Óda az utókornak” című munkáját Voltaire-nek, aki elolvasta és azt mondta: „Nem hiszem, hogy ez a vers eléri a célját.”
Voltaire-t ma Franciaországban úgy tisztelik és úgy emlékeznek rá mint bátor gondolkodóra, aki egész életében fáradhatatlanul harcolt a polgári szabadságjogokért, a tisztességes eljárás jogáért és a vallásszabadságért, és aki leleplezte az ancien régime igazságtalanságait.
Portréja szerepelt az 1964 és 1973 között kibocsátott francia tízfrankos bankjegyen.
Irodalom:
- Ferenczi László: Voltaire: Candide vagy Az optimizmus; Akkord, Bp., 1997 (Talentum műelemzések)
- Réz Pál: Voltaire világa; Európa, Bp., 1981 (Írók világa)
- Ferenczi László: Voltaire-problémák; Magvető, Bp., 1978 (Gyorsuló idő)
- Gyalui Ilona: Voltaire művészeti és irodalmi kritikája, 1916
- André Maurois: Voltaire; ford. Laczkó Géza; Otthon Ny., Bp., 1946 (Dante új könyvtár)
- Nancy Mitford: A szerelmes Voltaire; ford. Zilahi Judit, versford. Tellér Gyula; Európa, Bp., 1972 (Századok, emberek)