100 éve ezen a napon született Váci Mihály József Attila- és Kossuth-díjas költő, műfordító.
Váci Mihály: Betlehemes
Fehérszakállas mennyek bóbiskolnak
a törten megkönyöklő tornyokon.
Pillámra hull virágzón és elolvad
a súlyos égből egy könnyű szirom.
Elhangzott lépteket őriz a mellem,
szemem gyerekkori csillagokat.
Három fáradt bölcs kételkedik bennem
a betlehemi fényesség alatt.
Létek-fehér tájon át sorakozva
a gyermekkorba tartó lábnyomok,
a harangzúgás hömpölyögve hozza
a fény gyűrűin ringó templomot.
Báránybéléses köd borul a tájra;
kifordított kucsmákban állanak
az oszlopok; vasalt csizmátlan járja
a kopogós földet a fürge fagy.
Mindnyájunk szíve ma-született Jézus,
imádatlan, meztelen didereg.
Várja köré terelt örömök nyáját,
hogy forró párát ráleheljenek
Parasztok, pásztorok ájtatos gondban
virrasztanak, – szemük a csillagon;
jönnek vörös fényét követve: – hol van,
amire oly rég vár a bizalom.
• Latinovits Zoltán előadásában hallgassák meg közismert Valami nincs sehol című költeményét:
• • •
Váci Mihály születésének centenáriuma alkalmából emlékkonferenciát rendeztek november 12-én, a Nyíregyházi Egyetemen. Az eseményt az egyetem, a Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár, a Váci Mihály Kulturális Központ és a Váci Mihály Társaság Kulturális Egyesület közösen szervezte, amelyen neves irodalmárok és történészek tartottak előadásokat a költő életéről, művészetéről, szakmai és személyes kapcsolatairól – számol be róla Boros Rita.
Saját műveinek felidézésével, valamint tudományos és személyes jellegű előadásokkal adóztak a 100 éve született Váci Mihály emléke előtt, emlékkonferencia keretében. Az eseményen Tomasovszki Anita könyvtárigazgató és Sinkovics Imre történész képviseletében Ilyés Péter díszoklevelet vehetett át, míg Stick Gyula egyesületi elnök bronz emlékérmet kapott Gál Zoltántól, a vármegyei közgyűlés alelnökétől, Váci Mihály emlékének ápolásában betöltött jelentős szerepük elismeréseként.
Dr. Hárskuti János, a Nyíregyházi Egyetem elnöke köszöntőjében Váci Mihály kapcsán kiemelte, a városok és régiók kötelessége ápolni kiemelkedő személyiségeik emlékét és hagyományát.
– A nyelv- és irodalomtudomány, valamint az intézet hagyományai mellett mindig is azt vallottuk, hogy a hagyományos értékek megőrzése és az innováció kéz a kézben járnak. A hagyományainkat tisztelni kell, és ha lehet, és ha szükséges, akkor a megújulásra is törekedni kell. A hagyományok őrzése magában foglalja mindazt, ami szinte minden városnak és régiónak kötelessége lenne: minden olyan személy emlékét és hagyományait ápolni, aki meghatározó szerepet játszott, országos vagy nemzetközi ismertséget szerzett, és aki annak a városnak vagy régiónak a szülötte – mondta.
Dr. Minya Károly, az egyetem nyelvészeti tanszékének igazgatója az eseményen kiemelte, Váci Mihály a mi költőnk, közülünk való, így kötelességünk megőrizni az emlékét – különösen születésének 100. évfordulóján. Hozzátette, az emlékező és tudományos konferencián olyanok is részt vettek, akik személyes kapcsolataik és közös élményeik révén idézik fel emlékeiket róla.
– A konferencia tudományos jellegű abból a szempontból, hogy három előadás is párba állítja Váci Mihályt más költőkkel, szóba kerül Váci Mihály és Ratkó József, Váci Mihály és Rákos Sándor, illetve Váci Mihály és Baranyi Ferenc kapcsolata. Igyekeztünk nemcsak irodalmi jelleget adni az előadásoknak. Ilyés Gábor helytörténész például a költő nyíregyházi emlékhelyeit mutatta be. Ezen kívül a budapesti előadóink, Madár János, Ladányi András szintén a vele való kapcsolatára fog visszaemlékezni.