Talán lehetne béremelés valamicske, valamikor jövőre, de elég nagy ára lenne, és nem mindenki örülne neki.
Az oktatási szakszervezet a héten óvatosan meglebegtette, hogy nem csak észrevétlen, csendes tiltakozásra képes, de ennek sincs visszhangja: a kormány kizárja a béremelést, mert helyette megszorítás van.
Tomáš Drucker oktatási miniszter kezdett elmélkedni visszafogottan azon, hogy lehetne mégis, valami, valamikor. Százalékot egyáltalán nem mondott.
A miniszter a minisztérium belső tartalékai között kutatna – bár eddig úgy tudtuk, azok nincsenek.
Egyik ötlete, hogy meg kell szüntetni a kisiskolákat, mert ezekre többet költött eddig az állam, magasabb fejkvótát adott, hogy valahogy megmaradjanak. Druckernek most eszébe jutott, hogy a kisiskolák rosszul teljesítenek.
„Kiderült, hogy plusz százmilliót költünk a kisiskolákra, de a diákok ott átlagban 20-30 százalékkal rosszabb eredményeket érnek el”
– mondta el Drucker, hogy mi derült ki. Hogy mikor derült ki, azt nem mondta.
A kisiskolák megszüntetése rendkívül kellemetlenül érintené a magyar iskolahálózatot. Nem emiatt, de a miniszter megjegyezte, hogy nem a falusi kisiskolák megszüntetésére gondolt, hanem a városi iskolákat vonná össze, a kisebbeket, amelyek közel vannak egymáshoz. Más kérdés, hogy ha egyszer tényleg beindul egy ilyen fűnyíró, aligha áll meg a városok határainál.
Azt nem közölte, hogy ebből mennyi pénz származna és mennyi mehetne béremelésre, de ha megvalósulna is, mire mindent elrendeznek és átcsoportosítanának a megszüntetések körül, abból jövőre nem lenne béremelés.
Drucker másik javaslata az ún. „kompenzációs pótlék” átcsoportosítása. Ezt jövőre adnák egyes kiemelt régióknak, azoknak, ahol a legnagyobb a pedagógushiány. A terv, hogy olyan szakos tanárok kapnának kiegészítést, akikből a legkevesebb van. Az új ötlet szerint mégsem kapnának, vagy tényleg csak maroknyian. A miniszter itt sem közölte, mennyi pénzt lehetne így elvenni (átcsoportosítani), és a béremelésre fordítani, de az arányokból kiindulva elenyésző összeg egy általános béremeléshez.
A kormány terve, hogy jövőre egyszeri, 800 eurós jutalmat kapnak, csak a pedagógiai alkalmazottak. Az iskolafenntartó önkormányzatok erre azt mondják, amint odaadja a kormány ezt a pénzt, kifizetik a tanítóknak, de saját, amúgy is szegényes költségvetésükben erre végképp nincs keret.
A pedagógus szakszervezet 10 százalékos béremelést követelt januártól. Ebből nem lesz semmi.