„A középiskolai hálózat optimalizációját követően Tomáš Drucker 2025-ben az alapiskolai hálózat racionalizációját is elindítja, az összes tervezett prioritás közül ez fájhat a legjobban a szlovákiai magyar iskoláknak” – írja Ibos Emese a Napunk friss cikkében.
A Napunk december közepén mutatta be az Értéket a Pénzért Intézetnek (ÚHP) az Oktatáspolitikai Intézettel (IVP) és az oktatási tárcával együttműködve kidolgozott, az alapiskolák és középiskolák működtetésére fordított kiadások felülvizsgálatát, mely szerint Szlovákiában túl sok a kisiskola, működtetésük magas költsége pedig nem térül meg az államnak a tanulók jobb eredményeiben, mert az országos teszteléseken alulmaradnak a nagyobb iskolát látogató diákokkal szemben.
A szakemberek szerint 100 millió eurós megtakarítást hozna az államnak, ha hatékonyabban működtetné az iskolahálózatát. Az ország hatszáz iskolájában a diákok létszáma nem éri el az iskolaalapításnál törvényben megszabott minimális létszámot.
Ez a lépés komoly hatással lesz a szlovákiai magyar iskolahálózatra, mert iskoláink jelentős hányada alacsony létszámmal működik, és ez érvényes a teljes szervezettségű magyar tannyelvű iskoláinkra is.
Négy fő prioritás
Széles politikai megállapodásra és társadalmi egyezségre lesz szükség a 2025-ös év első felében tervezett módosítások jóváhagyásához – közölte Tomáš Drucker (Hlas) oktatási miniszter, aki négy pontban foglalta össze a legfontosabb terveket. A miniszter szerint 2025-ben komolyabb kihívásokat fognak felvetni a 2024-es évhez képest, melyek alapján kimondhatják, hogy az oktatásügy prioritás Szlovákia számára.
Az idei év első prioritásának az oktatásügyben dolgozók jobb bérezését jelölte meg a tárcavezető. „Társadalmi megállapodást kell elérnünk a jobb bérezésről, mert a pedagógusok a felsőfokú végzettségűek átlagkeresetét illetően az uniós átlag végén helyezkednek el” – mondta Drucker, aki szerint idén ebben alapvető változás fog bekövetkezni, és a szakszervezettel folytatott tárgyalások alapján közel a megállapodás.
Drucker megismételte korábbi javaslatát, amely szerint a pedagógusok bére a nemzetközi mérhető eredmények tükrében emelkedjen gyorsabban vagy lassabban bérautomata alapján. Leegyszerűsítve, ha a diákok mérhető teljesítménye az oktatás különböző szintjén javul, akkor gyorsabban emelkedne a pedagógusok bére. Például az alapfokú képzésnél a PISA eredmények tükrében.
A 2025-ös béremelés még a szlovákiai szakszervezetekkel történő megállapodás alapján valósul meg a pedagógiai és a nempedagógiai alkalmazottaknak egyaránt. A bérautomata rendszerét Drucker hosszú távra dolgozná ki, bár kapott olyan visszajelzéseket, hogy ez nem lenne igazságos. A bérautomatáról tárgyalni akar a szakszervezettel is.
A cikkben továbbá a következőkről olvashatnak:
-
Kötelező óvodalátogatás hároméves kortól
-
Az alapiskolák hálózatának optimalizációja
-
Kiugróan alacsony létszámok
-
Tanárok helyett mesterséges intelligencia?