95 éve született Mihályfi Imre, Balázs Béla-díjas filmrendező, tanár, érdemes és kiváló művész, a Magyar Televízió örökös tagja. Alkotásai a magyar kulturális örökség részét képezik, fontos kordokumentumok is egyben.
Győrben született. 1953 és 1957 között a Hunnia Filmgyárban, majd 1957-től a Magyar Televízióban dolgozott. Első játékfilmje (a lipcsei perrel foglalkozó Vacsora a Hotel Germániában) még élőben ment le a tévében, alig két héttel Nagy Imre kivégzése után. Később aztán felvétel is készült belőle.
Jelentősebb filmjei a Sellő a pecsétgyűrűn, a Menekülés a börtönbe (ami 1962-ben elnyerte a Cannes-Eurovízió nagydíját), az Iván Iljics halála, A gyáva, A megközelíthetetlen, A közös bűn, a Vendégség és az Elveszett paradicsom, és sorozatokat is készített, ilyen például az Őrjárat az égen, az Appassionata vagy A Szórád-ház.
Kiemelkedő színészekkel dolgozott, játszott filmjeiben Básti Lajos, Latinovits Zoltán, Kálmán György, Várkonyi Zoltán, Szabó Tünde, Halász Judit, Kállai Ferenc, Venczel Vera, Huszti Péter, Szakácsi Sándor, Páger Antal…
Mihályfi 1959 és 1962 között a Színház- és Színművészeti Főiskolán is tanított, 1973 és 1977 között a Magyar Film- és TV-művészek Szövetségének főtitkára, 1977 és 1987 között alelnöke volt. Az 1980-as évek elején a Horizont című TV-lap szerkesztőbizottsági elnöke, majd főszerkesztője lett. 2004 és 2007 között a Televíziós Művészek Társaságának elnöke volt, 2007 óta tiszteletbeli elnöke.
FILM a linken: A három boltoskisasszony
Három nővér története a 20. század elején, akik szüleik halála után különböző utakat választanak a boldogulásra. Míg Ilona próbálja egyben tartani a családi vállalkozást, és segíteni hugait, addig Jolálnka és Anna a férfiakban, a férjhezmenésben látják a menekülés lehetőségét. Három különböző női sors, három archetípus és három kivállló fiatal színésznő jelenik meg Mihályfi Imre filmjében.
Kapcsolódó:
Filmforgatás a Horthy korszak végnapjairól