Ibos Emese a Napunk oldalán megjelent cikkben azt írja, hogy elmérgesedett a helyzet Kassán: az Ipari és a Márai iskolák összevonásának kérdésében abban sem egyeznek meg, hogy mi a magyar érdek… Ráadásul, amíg az sem világos, hogy mi lesz a hozadéka az esetleges összevonásnak, addig senki nem bízik abban, hogy nem valami sötét érdek munkálkodik a háttérben.
♦
Zajosra sikeredett a két kassai iskola, a Márai Sándor Gimnázium és Alapiskola és a Szakkay József Szakközépiskola esetleges összevonása témájában tartott újabb egyeztetés. A Márai diákönkormányzata a tanácskozás időpontjára időzített egy „nyugodt, konfliktusmentes tüntetését”, amely alatt azonban – több forrásunk szerint – inzultálták a képviselőket és a hivatal dolgozóit.
A márais szülők azt szeretnék, ha áprilisiban nem szavaznának a képviselők a két iskola összevonásáról.
A Szakkay József Szakközépiskola igazgatója reagált az iparit, az összevonást és a személyét érintő állításokra, és a kassai magyarság összefogását sürgeti.
A megyei képviselők közös nyilatkozatot adtak ki a két középiskola kapcsán kialakult helyzetre reagálva, melyben hangsúlyozzák, hogy „a mikroérdekek helyett a közösségi érdekeket kell nézni, ebbe pedig nem férhet bele az, hogy egy 150 éves magyar szakközépiskolát önként indítsunk el az asszimiláció és a leépítés útján.”
Májustól téma az optimalizáció
A középiskolák optimalizációját Tomáš Drucker (Hlas) oktatási miniszter tavaly májusban jelentette be, a tárca kérésére a megyék egy éve foglalkoznak a középiskolai hálózat szűkítésével.
Az intézkedés hátterében az áll, hogy az elmúlt években az oktatási intézmények száma nem csökkent arányosan a diákok létszámával. Az egykor 500 fő befogadására alkalmas épületekben jelenleg 120-150 fős iskolák működnek.
A középiskolák a megyék fenntartásába tartoznak, így a hálózatuk optimalizálásáról ők döntenek. Besztercebánya megye képviselői már szavaztak a fenntartásukban levő iskolákról, 29 iskola összevonásával 13 kampuszt hoznak létre. Hasonlóan Kassa megyében is 19 intézményről már döntés született, a két magyar középiskoláról, a Márai Sándor Gimnázium és Alapiskola, valamint a Szakkay József Szakközépiskoláról szóló döntést áprilisra halasztotta a testület.
A napokban újabb egyeztetésre került sor a magyar megyei képviselők, a megyei oktatási osztály és a két középiskola képviselőinek a részvételével. A fenntartó által kezdeményezett találkozón – forrásaink szerint – méltatlan színvonalra süllyedt a kommunikáció. A találkozón a tizenkét magyar képviselő közül öten voltak jelen.

Milyen megoldást javasolnak?
Sačko Géza, a Magyar Szövetség kassai megyei képviselőinek frakcióvezetője megerősítette, hogy egy ötödik árkategóriás kocsmai veszekedéssé fajult az egyeztetés, melyen a frakcióvezető mellett Furik Csaba, Nagy György, Molnár László, Kopasz József és egy független képviselő, Szepsi polgármestere, Slavomír Borovský vett részt.
Sačko Géza szerint a magyar képviselők távolmaradása nem jelenti azt, hogy a kassai magyar oktatás sorsa nem lenne fontos számukra.
Arra a kérdésünkre, hogy körvonalazódik-e valamilyen megállapodás a kassai magyar oktatás jövőjével kapcsolatban, Sačko Géza azt felelte: „nem tudom, mikor jöhet létre a megállapodás, ha az egyik érintett fél hallani sem akar róla”.
Emlékeztetett, hogy a megyei közgyűlés szlovák képviselői is támogatják azt az elképzelést, hogy egy magyar iskolaközpont jöjjön létre Kassán. „A Márai Iskolaközpont nevet vehetné fel az intézmény, melyet a Márai Sándor Gimnázium és Alapiskola, valamint a Szakkay József Szakközépiskola és annak kollégiumával alakíthatnánk ki” – magyarázza Sačko Géza, hozzátéve, hogy kizárólag az intézmény jövőbeni menedzserein múlik, mit hoznak ki ebből a lehetőségből.
Állítása szerint a megye hajlandó anyagiakkal is támogatni a magyar iskolaközpont kialakítását és fejlesztését. Sačko Géza szerint óvodával, bölcsödével, de akár felsőfokú képzéssel is bővülhet idővel a magyar oktatási központ.
Mitől tartanak a máraisok?
Reitzner Henrik, a kassai Márai Sándor Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium és Alapiskola Szülői Szövetségének az elnöke foglalta össze, miért nem támogatják a két iskola összevonását, illetve milyen negatív hatásoktól tartanak az esetleges fúzió kapcsán.
A Márai szülői közössége úgy véli, hogy a két iskola összevonásával kapcsolatos törekvések mellőzik a szakmaiságot. „Általánosságban beszélnek arról, hogy az összevonással jobban ki lehetne használni az erőforrásokat, a tanárokat az intézmények között, átjárhatóság jönne létre a két iskola között, de ezt szakmailag semmivel nem támasztják alá, illetve szakmailag senki nem vizsgálta, nem elemezte ezt a kérdést” – mondja Reitzner Henrik, hozzátéve, hogy az összevonással az iskola elvesztené a jogalanyiságát.
A teljes cikk a Napunk oldalán olvasható előfizetéssel.