90 éve született Czeizel Endre magyar orvos-genetikus, az orvostudományok kandidátusa, az MTA doktora, címzetes egyetemi tanár, a Prof. Czeizel Endre Egészségmegőrzési és Diagnosztikai Központ névadója.
Dr. Czeizel Endre egész életében azon fáradozott, hogy segítse a magyar édesanyákat és a leendő, felcseperedő generációkat. Kidolgozott egy 5 lépcsős modellt annak érdekében, hogy a veleszületett rendellenességek a genetika tudományával minél inkább kiküszöbölhetőek, de legalább is minimalizálhatóak legyenek.
Czeizel Endre saját bevallása szerint öt teljesítményére volt büszke:
- a Veleszületett Rendellenességek Országos Nyilvántartása (ma a Nemzeti Egészségfejlesztési Intézetben működik)
- a gyógyszerek fejlődési rendellenességeket okozó kóroki monitorának létrehozása (megszűnt)
- a genetikai tanácsadás megindítása
- a családtervezési szolgáltatások országos rendszere (megszűnt)
- a folsav magzatvédő hatásának felismerése (Európában Magyarországon az egyik legalacsonyabb az alkalmazása)
A 2000-es évek végére úgy érezte, hogy szinte mindent leromboltak, amin dolgozott, ahogyan mondta: „Öt várat építettem fel életemben, és ezek lényegében romokban hevernek”.
Orvosgenetikai kutatásai mellett televíziós ismeretterjesztéssel is foglalkozott. Az 1975-ös Születésünk titkai után 1981-ben újabb ismeretterjesztő tévésorozat készült Czeizel Endre vezetésével, a Jövőnk titkai; nyolc évvel később a fő halálokokkal foglalkozó Az élet él és élni akar, majd a szexuális felvilágosító Ki viszi át a szerelmet?. Az Egészséget mindenkinek már a rendszerváltás után készült.
A tehetség felismerése az alap- és középiskolákban – Dr. Czeizel Endre orvos genetikus előadása a rimaszombati II. Rákóczi Ferenc Pedagógiai Szabadegyetemen 2011-ben. Homoly Erzsó felvétele a Magyar Interaktív Televízió archívumából.
(Czeizel Endre munkásságának folytatója a Czeizel Intézet.)