Gondolatok és tapasztalatok nyolcadik osztályos gyerekek szüleitől
- Országosan kb. 12000-rel több nyolcadikos írt idén, mint tavaly, kiugróan magas ez a szám, ami azt jelenti, hogy óriási a verseny a gimnáziumokért. Gimnáziumok vs. szakgimnáziumok száma: hol tanuljon több diák, mi a cél? Pedagógusok bérezese közötti különbség a szakgimnáziumokban tanítok javára.
További adatok és forrás: statinfo.ksh.hu/Statinfo/haViewer.jsp - Mindkét tárgyból a kreatív gondolkodás tudta segíteni azokat a diákokat, akik jó/nagyon jó pontokat szereztek most, viszont a jelenlegi oktatásban pont a kreativitást törik le, kreativitassal, máshogy gondolkodással eljutni a feladat megoldásához vs. ezt a feladatot így szoktuk, tehát így kell megoldani. A típuspéldákban szocializált gyerekek azzal szembesülnek a felvételi feladatsorban, hogy nincsen a kezükben eszköz a megoldásra.
- A gyerekeken is tapasztalható pandémia okozta stressz – ez nem igényel magyarázatot
- extra nehéz magyar feladatsor, hvg május végi cikke
Egyre többen vannak az akár enyhe diszlexiával küzdő gyerekek, akik számára a felvételi feladatsor bizonyos feladatai maga volt a rémálom. Pl Lázár Ervin mese (Fúrfarag és Fúrfang), illetve a halandzsa mondat. - Az előző tanév második félévében az akkor 7. osztályosok nagyon minimális valós tanári segítséget kaptak, ez pl. a matematikában különösen nagy hátrány, 444 január végi cikke
- A plusz pontszám reményében észrevételeket lehet tenni, idén csak az OH-hoz lehetett benyújtani Tanulói észrevétel-t, amit az OH hivatott elbírálni. A kérdés igazából az, hogy a javítási útmutató felülvizsgálatát nem szabályozza semmi.
- A folyamatosan frissülő eredménytábla, ami tájékoztató jellegű, tehát nem az összes középiskola – eddigi eredménye azt mutatja, hogy a tavalyihoz képest több, mint 2 ponttal rosszabb az átlag
https://felvizsga.eu/iras.php?kor=8
Ugyanakkor mutatja azt is, hogy országos szinten hány pontot tudtak szerezni a diákok, pl. néhány Miskolcon és környékén található gimnázium láthatóan alacsony pontszámot ismertet, érdemes lesz majd megnézni néhány nap múlva, hogy a budapesti és vidéki számok mit mutatnak. - Vajon mennyi a csalódott gyerek és szülő, hányan érezhetik úgy, hogy hiába voltak az erőfeszítések?
- Az iskola nem készített fel, iskolán kívüli, tehát tanítás után 6. vagy 7. órában ott lehetett maradni korrepetáláson, pont annyit is ért. Sokkal észszerűbb lett volna beépíteni a tanítási rendbe a gyakorló órákat, ahol nemcsak kitöltik a feladatlapokat, hanem valóban meg is beszélik, a tanár rámutat trükkökre, tanácsot ad, stb. Házi feladatban megkapták a gyerekek, majd kitöltve vitték a korrepetálásra, előfordult, hogy kétszer kellett ugyanazt kitölteni magyarból. Aki nem maradt ott a korrepetáláson, azt a szaktanár és/vagy az osztályfőnök finom kritikával illette, a szülők is kaptak epés megjegyzéseket az osztályfőnöktől.
A felvételire felkészítés folyamata: a magántanárok kapacitásának időablaka a központi írásbelik (január vége) és az írásbeli érettségik (május közepe) megírását követően nyílik meg, más időpontban nagyjából esélytelen jó magántanárokat találni. Tekintve, hogy a nyári szünetben nem jellemzők a különórák, szeptemberben pedig késő elkezdeni a felkészülést, többen egy évvel korábban kezdenek különórákra járni.
A teljes évet tekintve (52 hét), ebből levonva a nyári szünet 11 hetét, valamint 1-2 őszi szünet illetve más okokból való elmaradást, nagyjából 40 hétnyi felkészülési idővel lehet átlagosan számolni, azaz heti 1 magyar óra és heti egy matek óra finanszírozásával – 5000 Ft/60 perc számolva mindez összesen: 400.000 Ft
Egy másik, szerényebb költségvetést is mutatunk: az egyik családban augusztus végén kezdőtek el a magánórák magyarból és matekból, ez kb 40.000 Ft/hó költséget jelentett, ami alsó hangon 200.000 Ft.
Figyelemmel arra, hogy egy BAZ megyei halmozottan hátrányos helyzetű diák is ugyanezt a felvételi feladatsort írta meg, az egyenlő esélyek finoman szólva nem biztosítottak, az általános iskolák a szülők belügyének tekintik a továbbtanulást.
Vajon hány olyan gyerek van, aki a szülők hirtelen jött, romló anyagi helyzete miatt nem tudott már magántanárhoz menni és önerőből kellett a felkészülést megoldani? Egy évvel korábban tehát 2019. őszétől 2020-ban a felvételi végéig még belefértek a családi költségvetésbe a magántanárok. - Az iskolában semmilyen lelki felkészítes sem volt, ami viszont igen, folytonos korholás a tanárok részéről.
- Mintha mi sem történne, a félévre készülve témazárók, dolgozatok közvetlenül a felvételi írásbeli előtt.
- Hasznos lett volna, ha az iskolák egységesen vagy saját hatáskörben dönthettek volna arról, hogy a felvételire készülőket valóban segítsék. Az egyik szülő ötlete alapján: az írásbelit megelőző tanítási napokon, külsős tanárok bevonásával – akik más módszerekkel és új színt adva felkészüléshez foglalkoztak volna a gyerekekkel. Hétfőn magyar irodalomból és nyelvtanból, kedden matematikából egész napos konzultáció, feladatlapok kitöltése időre, megoldások átbeszélése, szerdán levezetésképpen beszélgetés, tanácsok, tippek, időbeosztás fontossága, figyelemfelhívás a helyes szövegértésre. Csütörtökön és pénteken pedig egyszerűen eltekintettek volna attól, hogy a gyerekek az iskolában legyenek.
- A 14-15 éves korosztály jelentős része ebben az életkorban nem áll készen arra az extra nagy terhelésre, nincs és nem is lehet meg a kellő elszántság és akarat, hogy pontosan értve miért, alárendeljék magukat a tanulásnak. Emiatt számtalan vita, feszültség, számonkérés eredményeként elkeseredés és kudarc élmény váltakozik a hurrá optimizmussal. A szülők rettegnek, a gyerekek szoronganak, hetedikes koruk óta mást sem hallanak az iskolában és sajnos otthon is, csak hogy milyen nehéz lesz majd a felvételi, tudnak-e kellően jól teljesíteni. A családi életet teljesen beárnyékolja a felvételire való felkészülés, telnek az évszakok, elmúlik a Karácsony, amibe szintén belemászik az aggódás, a téli szünetben lazulás helyett marad a tanulás. Mindenki erről faggatja a gyereket, amitől persze a gyerek ideges lesz és úgy érzi, semmi másra nem kíváncsiak a szülők és rokonok, csak arra, hogy eleget tanul-e és leginkább ügyesen meg tudja-e ugrani a felvételit.