Ötvenéves idén a Rubik-kocka, és július 13-án, azaz éppen ma ünnepli 80. születésnapját Rubik Ernő, a kocka feltalálója.
Rubik Ernő a második világháború idején, 1944-ben született, és a nyolcvanas években már Magyarország egyik leggazdagabb embere volt. Külföldön a nevét Szent-Györgyi Albertéval, Jedlik Ányoséval, Bíró Lászlóéval, Gábor Dénesével, Teller Edéével, Neumann Jánoséval és Puskás Tivadaréval említik egy lapon, ismertségét elsősorban az 1974-ben általa feltalált Rubik-kockának köszönheti. Sosem tartozott a könnyen megközelíthető emberek közé, személye mindig egy kicsit rejtélyes maradt. Abban is különbözik megannyi világhírű magyar feltalálótól, hogy munkásságát nem külföldről, egy másik állam polgáraként emelte magas szintre, hanem ma is Budapesten él.
„A kocka igazából az egyszerűség és a bonyolultság keveréke” – adott rövid jellemzést. Egy percbe (sem) telik megtanulni játszani vele, azaz forgatni, ám egy életen át tartó feladat lehet profi szintre fejleszteni a színek kirakását. Aki fogékony rá, azt a játék mindig új felfedezésekre vezeti. Rubik azt is kiemelte a kocka kapcsán, hogy a dizájnja remek példa arra, hogyan lehet valamit úgy megtervezni, hogy a céljának pontosan megfeleljen, ám annál egy fokkal se legyen több vagy hivalkodóbb. Ez a megállapítás egy kicsit továbbgondolva akár a feltaláló életfilozófiájaként is értelmezhető.
Interjút a kockával és alkotójának életpályájával itt talál.
A kockáról készült könyv ajánlója: