Új kiadvány – Az oktatás társadalmi környezete
Tanulás vidéki térségben – helyi adottságok, globális kihívások címmel jelent meg a 2023 novemberében, Csíkszeredában szervezett társadalomtudományi konferencia anyaga (TARTALOM).
A szakmai rendezvény célja az volt, hogy bemutatási lehetőséget biztosítsunk azoknak a kutatási eredményeknek, megközelítési módoknak, helyzetelemzéseknek, szakmai tematizációknak, amelyek a székelyföldi térségben zajló tudásszerzési, tanulási folyamatok intézményi kereteivel, működési módozataival, társadalmi kontextusával, korlátaival, innovációs lehetőségeivel foglalkoznak.
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Karán tartott konferencia az MTA „Magyar Tudomány Ünnepe” programsorozatához kapcsolódott, szervezői a KAM – Regionális és Antropológiai Kutatások Központja, a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karának Társadalomtudományi Tanszéke, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége és a Debreceni Egyetem Humán Tudományok Doktori Iskola Szociológia és Társadalompolitika Doktori Programja voltak. A konferencia három szekciójában 24 előadás hangzott el, a rendezvényt szakmai kerekasztal zárta Miért (nem) tanulunk? Tudás, tanulás, iskola – vidéki térségben címmel. Ez a szakmai program egyben alkalmat kínált arra is, hogy leltárt készítsünk azokról a kutatásokról és publikációkról, amelyek az elmúlt három évtized során a térségi oktatás társadalmi kontextusának elemzésével foglalkoztak.
A kiadványt az ez évi, 2024. november 15-én sorra kerülő Társadalomtudományi Konferencián mutatják be.
„Tudomány és vidéki társadalom” címmel kerül megszervezésre ebben az évben a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozathoz (“TUDOMÁNYOS TANÁCSADÁS A TÁRSADALOM SZOLGÁLATÁBAN”) kapcsolódó csíkszeredai Társadalomtudományi Konferencia. Az esemény helyszíne a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Kara, időpontja 2024.november 15.
A Konferencia PROGRAMJA a csatolt linken olvasható
A székelyföldi térségben fokozatosan növekszik – a térségi egyetemi képzésnek, valamint a magyarországi és romániai PhD képzési programoknak köszönhetően – azoknak a szakembereknek a száma, akik egyéni kutatóműhelyekben vagy szervezeti keretekben tudományműveléssel foglalkoznak, ugyanakkor folyamatosan növekszik a kutatási eredményeket bemutató folyóirat publikációk, kiadványok, szakmai rendezvények száma is. Ennek ellenére a tapasztalat azt mutatja, hogy a tudományos ismeretek és kutatási eredmények ebben a vidéki térségben csak szerény mértékben kerülnek társadalmi-intézményi hasznosításra, ebben a kontextusban a tudományos tanácsadás gyakorlata kevésbé honosodott meg. Az MTA által szervezett 2024. évi rendezvénysorozathoz kapcsolódó Konferenciánk célja az, hogy tematizáljuk és ösztönözzük a tudományos ismeretek térségi társadalmi hasznosulását.
Szervező intézmény(ek):KAM – Regionális és Antropológiai Kutatások Központja, Sapientia EMTE Társadalomtudományi Tanszék, Csíkszereda.