A mikrohullámú sütő (köznapi nevén: mikrosütő, mikró) egy olyan konyhai eszköz, amely gyors és kényelmes módot kínál az ételek melegítésére vagy elkészítésére. De vajon hogyan működik? Miért melegíti fel a mikrohullám az ételt, és hogyan biztonságos?
A mikrohullámok alapjai
A mikrohullámú sütő elektromágneses hullámokat, úgynevezett mikrohullámokat használ az ételek melegítésére. Ezek a hullámok az elektromágneses spektrum egy részét képezik, és frekvenciájuk általában 2,45 GHz körül van. Ez a frekvencia különösen hatékony az ételekben található vízmolekulák energiával való feltöltésére. Feltalálója Percy Spencer amerikai mérnök volt, aki 1946-ban egy radaralkatrész kifejlesztésén dolgozott, és egy véletlen folytán felfedezte, hogy a mikrohullámú sugárzás az ételek felmelegítésére is alkalmas.
A magnetron szerepe
A mikrohullámú sütő szíve a magnetron nevű eszköz, amely az elektromos energiát mikrohullámokká alakítja. A magnetron egy vákuumcső, amelyben elektronok mozognak egy erős mágneses térben. Ez a mozgás hozza létre a mikrohullámokat, amelyek aztán egy hullámvezető csatornán keresztül eljutnak a sütőtérbe, ahol az étel található.
Hogyan melegítik fel az ételt a mikrohullámok?
Amikor a mikrohullámok behatolnak az ételbe, a benne lévő víz-, zsír- és cukormolekulák gyorsan elkezdenek rezegni. Ez a rezgés hőt termel, amely aztán felmelegíti az ételt. A folyamat lényege az, hogy a mikrohullámok energiát adnak át a molekuláknak, amelyek mozgása hőt generál.
Fontos megjegyezni, hogy a mikrohullámok általában csak néhány centiméter mélyre hatolnak be az ételbe. Az ételek belső része a külső részből származó hővezetés révén melegszik fel. Ezért van az, hogy a nagyobb vagy sűrűbb ételeket hosszabb ideig kell melegíteni, vagy időnként meg kell keverni őket. A létrehozott mikrohullámokat álló hullámokként használjuk fel. Ez azt jelenti, hogy a magnetronból kilépő hullámokat a mikrohullámú sütő fala úgy veri vissza, hogy minden pillanatban ugyanott vannak a „hullámcsúcsok” és „hullámvölgyek”. Ennek a következménye, hogy forgatni kell az ételt. Ha nem forgatnánk az ételt, akkor egy-egy pontban válna nagyon meleggé, miközben más pontokban egyáltalán nem melegedne. A mikrohullámú sütő alacsony teljesítményű módjai esetén egyenletesebb a melegítés mert az ételnek van ideje átmelegedni.
Ha „sütni” szeretnénk a mikrohullámú sütővel, akkor tulajdonképpen a benne lévő vizet melegítjük, ami el is forr egy idő után. Így alacsony hőmérsékleten „sütünk”. Tulajdonképpen inkább nevezhető főzésnek, mint sütésnek a mikrohullámú sütővel történő ételkészítés.
Biztonsági mechanizmusok
Sokan aggódnak amiatt, hogy a mikrohullámok veszélyesek lehetnek, de a modern mikrohullámú sütők szigorú biztonsági előírásoknak felelnek meg. A sütő belsejét egy fémréteg veszi körül, amely megakadályozza, hogy a mikrohullámok kijussanak a készülékből. Az ajtón lévő speciális hálós kialakítás szintén blokkolja a hullámokat, miközben lehetővé teszi, hogy belássunk a sütőtérbe.
Fontos szabály, hogy soha ne használjunk sérült ajtójú mikrohullámú sütőt, mert ebben az esetben a mikrohullámok kiszivároghatnak, ami veszélyes lehet.
Mire figyeljünk a használat során?
- Sose tegyünk fémet a mikrohullámú sütőbe: A fémek visszaverik a mikrohullámokat, ami szikrázást és akár tüzet is okozhat.
- Használjunk mikrohullám-barát edényeket: Üveg, kerámia és speciális műanyag edények a legbiztonságosabbak.
- Kerüljük a túlmelegítést: Egyes ételek, például a tojás, „felrobbanhatnak”, ha túl sokáig melegítjük őket.
- Egyenletes melegítés: Időnként keverjük meg az ételt, hogy egyenletesen melegedjen át.
- A régi (gyakran festett) tányérok – készítési technológiájukból adódóan fémet tartalmaznak, amitől jobban felmelegszenek, mint a bennük lévő étel. A régebbi tányérok ólmot is tartalmazhatnak, ami mérgező és beszivároghat az ételbe.
- Műanyag tartóedények, ételes dobozok – ha a gyártó külön nem jelöli a dobozon a mikrosütőben való használatot, nem szabad használni a mikróban, mert olyan kémiai anyagok válnak ki belőle, amik károsak az egészségre.
- Papírzacskó – a pattogatott kukorica tartalmú zacskót kivéve a közönséges papír nincs felkészítve a mikróban való használatra, melegítéskor mérgező anyagok szabadulhatnak fel belőle, vagy kigyulladhatnak. A pattogatott kukorica zacskója speciális anyaggal van kezelve, emiatt vastagabb és fogása nedves érzetet kelt.
Érdekességek a mikrohullámú sütőről
- A mikrohullámú sütőt véletlenül fedezték fel! Percy Spencer, egy mérnök, a radartechnológia fejlesztése közben vette észre, hogy egy csokoládé a zsebében megolvadt az általa használt mikrohullámok hatására.
- Az első mikrohullámú sütők hatalmasak és drágák voltak, ma viszont szinte minden háztartásban megtalálhatók.
Amit nem ajánlott a mikróban főzni
- Keménytojás – a főtt tojás melegítése esetén a tojás sárgája jobban melegszik, mint a fehérje, ezért még a félbevágott tojás is felrobbanhat.
- Őrölt csípős borssal megszórt étel – a bors felhevülhet és meggyulladhat, vagy a sütőből való kivételkor az ember szemébe juthatnak a belőle felszabaduló gázok (ennek hatása hasonló, mint a gázspréé).